RSS
niedziela, 26 lipca 2015
Nie zostawaj psychoseksuologiem

Seksuologia, z dość zagadkowych względów, robi aktualnie ogromną karierę. Wszyscy chcą zostawać seksuologami. Skutkiem przedsiębiorczości bliźnich na rynku usług z tego zakresu panuje spory chaos i trzeba dużej wstępnej wiedzy profesjonalnej żeby trafić do odpowiedniego specjalisty. Sprawa jasna jest w przypadku lekarzy seksuologów, bowiem ci po prostu powinni posiadać specjalizację z seksuologii potwierdzoną odpowiednim egzaminem państwowym i wówczas mogą się tytułować specjalistą seksuologiem. Nadzór nad lekarzami o tej specjalności, tak jak nad pozostałymi, sprawują izby lekarskie. Lekarzy seksuologów jest jednak w Polsce nieco ponad 100 i nie są oni jednolicie rozmieszczeni na przestrzeni Polski. Skutkiem tego w niektórych regionach do takiego specjalisty nie sposób się dostać, szczególnie jeśli szukają możliwości odbycia wizyty refundowanej przez NFZ. Ponadto, mimo dużego rozpowszechnienia zaburzeń seksualnych w populacji ogólnej, farmakoterapia (czyli domena lekarzy) nie jest w tej dziedzinie dobrze rozwinięta. W wielu przypadkach główną metodą leczenia pozostaje psychoterapia, a nie każdy lekarz seksuolog ma w niej wykształcenie. Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie.

Wobec braków kadrowych tworzy się nisza na rynku pracy wypełniana przez... psychologów, choć ci nie mają szczególnie rozbudowanego zakresu informacji dotyczących seksuologii w programie studiów. Istnieją oczywiście studia podyplomowe z zakresu seksuologii, ale te nie uprawniają do posługiwania się przez absolwentów tytułem seksuologa. Według uchwały zarządu Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego psycholog może siebie nazywać seksuologiem klinicznym tylko jeśli zdał egzamin certyfikacyjny organizowany przez to towarzystwo. Ta sama uchwała jasno także odnosi się do studiów podyplomowych z seksuologii. Problem polega na tym, że nad psychologami nie czuwa żaden organ podobny do izb lekarskich i nie funkcjonuje coś takiego jak odpowiedzialność zawodowa przed taką organizacją. Skutkiem tego tabuny psychologów z niewiedzy lub  rozmysłu tytułuje siebie seksuologami. Najczęściej mają oni ukończone studia podyplomowe na takim kierunku, nie koniecznie mają wykształcenie z zakresu psychoterapii. Bez żadnej praktyki albo po krótkim stażu otwierają gabinety i zapraszają w swoje gościnne podwoje.

Tę lukę w ofercie edukacyjnej zauważyła także najprawdopodobniej jedna z uczelni wyższych oferując studia I stopnia z psychoseksuologii. Niestety nie wiemy tak naprawdę jaki zakres obowiązków będzie mógł wykonywać absolwent takiego kierunku. W programie nauczania widnieje informacja o nauce posługiwania się wybranymi testami psychologicznymi, ale dla wnikliwego czytelnika nie jest jasne, czy absolwent tego konkretnego kierunku będzie miał prawo potem takie narzędzia zakupić i stosować. Bez takiego uprawnienia marna jego przydatność dla pracodawcy. Tymczasem Pracownia Testów Psychologicznych PTP sprzedaje większość testów jedynie osobom, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów na kierunku psychologia. Mimo czesnego wynoszącego kilka tysięcy złotych rocznie, nie jest także jasna ścieżka zawodowa absolwenta kierunku. Widać jedynie wzmiankę o możliwości kontynuowania studiów na kierunku psychologia, co jest przecież także możliwe od razu po maturze. Na stronie internetowej z opisem kierunku znajdujemy informację, że: "Kierunek odpowiada na zapotrzebowanie na profesjonalnych edukatorów seksualnych oraz specjalistów zajmujących się seksualnością człowieka w szkolnictwie, instytucjach społecznych i medycznych, wymiarze sprawiedliwości." Ale przecież edukatorem seksualnym może być każdy, niejasne jest też co to za instytucje medyczne, bo ręczę, że szpital czy poradnia zdrowia psychicznego będą wolały zatrudnić jednak psychologa niż psychoseksuologa (?), które istnienia nie przewidują także rozporządzenia NFZ. Jeśli zaś "wymiar sprawiedliwości" oznacza biegłego sądowego, to świeżo upieczeniu absolwenci 3-letnich studiów będą zwyczajnie za młodzi na biegłego (dolna granica wieku 25 lat), zaś o tym, czy posiadają umiejętności specjalne z zakresu seksuologii ostatecznie zdecyduje prezes sądu. Wiele zależy zatem w tym względzie od szczęścia.

Zadałam sobie nieco trudu i poszukałam w internecie ofert, wciąż jeszcze formalnie nie istniejących, psychoseksuologów. W sieci pojawiają się różne przykłady praktyk o takim profilu. Pozytywne również, ale raczej te negatywne. Jednak nawet na błędach można się przecież czegoś nauczyć. Pierwszy przykład z tego zakresu to tak zwany groch z kapustą.

źródło: http://magdalenalabedz.pl/

Pani jest po prostu tak dobra, że aż robi wszystko. W głowie się kręci od mądrych terminów, a na dodatek jest uświadomiona genderowo, wszak psycholożka. Z opisu wynika, że pani prawdopodobnie ma tytuł magistra psychologii. Na razie dobrze. Dalsza lektura uświadamia nam, że pani w psychoterapii dopiero się szkoli, nie jest zatem psychoterapeutką jak o sobie napisała. Najprawdopodobniej niebawem jednak będzie. Wgryzając się w temat bardziej (mało wiedziałam o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach), przeczytałam w sieci, że kurs TSR trwa... 7+13 dni! Co to jest w porównaniu z 4 latami szkolenia w innych nurtach!? Potem jeszcze tylko superwizje, ale te mogą się odbywać online. Nie do końca wiemy co panią psycholog wiąże z seksuologią (a za pomocą tego hasła znalazłam ją w wyszukiwarce) poza tym, że miała z tego zakresu przedmioty na studiach i zrobiła kilka kursów w CMKP i niezależnych organizacjach. Nawet o studiach podyplomowych brak wzmianki. Nie mam zaufania do takiego "life coach'a". Szukam zatem dalej i po kilku sekundach napotykam się na coś bliźniaczo podobnego.

źródło: http://www.jaroslawzabojszcz.pl/#!/page_About

Podobnie, tylko, że bardziej kwieciście. Tutaj mamy do czynienia z psychologiem, który zupełnie niepotrzebnie wymienia na jakiej ścieżce specjalizacyjnej ukończył studia. Wszystkie dyplomy są takie same, a kierunek studiów też jest jeden - psychologia. Następne pan twierdzi, że jest seksuologiem. Nie wiemy jednak czy ma certyfikat, ani na jakiej zasadzie kształcił się u osoby, na której nazwisko się powołuje. Czy był to staż?, studia podyplomowe?

I jeszcze kolejny przykład:

źródło: http://oltarzewska.com/

Wiemy, że pani jest psychologiem i kończyła studia podyplomowe z zakresu seksuologii. Na razie nieźle. Ta sama pani określa siebie mianem seksuologa, ale o certyfikacie nie wspomina. Strona internetowa zrobiona jest bardzo profesjonalnie i widać, że często aktualizowana, bo np. SWPS zyskał status uniwersytetu niecałe 2 miesiące temu. Autorka dba o zwiększanie prestiżu swojego wykształcenia. Dalej na tej samej stronie jest jednak gorzej:

źródło: http://oltarzewska.com/

Pani przedstawia wykształcenie w strawnej graficznie formie, ale chwalenie się studiami z terapii poznawczo-behawioralnej uważam za bezczelne. Pani dopiero się na nie dostała, żadne zajęcia jeszcze się nawet nie odbyły, a sam opis studiów mylnie sugeruje, że bohaterka strony dorobiła się już certyfikatu. Posiadaniem go będzie się mogła tymczasem poszczycić dopiero za cztery lata.

Na zakończenie jeszcze jeden przykład. Znacznie skromniejszy graficznie, ale jakże konkretny:

źródło: http://www.seksuolog-psychoterapia.pl/index.php/doswiadczenie-i-kwalifikacje/

Mamy do czynienia z psychologiem, ale również w dwóch linijkach tekstu znajdujemy informacje o certyfikatach, które ten psycholog posiada. Zgodnie z rozumieniem PTS faktycznie może on nazywać siebie seksuologiem. Autor nie jest gołosłowny, on nawet zamieszcza skany tych certyfikatów! Jest może mniej kwieciście, ale merytorycznie bardzo solidnie. Do takiego seksuologa bym się udała.

Ostatecznie, wydaje się, że próba chodzenia na skróty w kwestii zdobywania wykształcenia prawdopodobnie nie sprawdzi się na rynku pracy. Również nie warto iść na skróty i robić szkoły terapii trwającej miesiąc, czy przedstawiać się jako seksuolog chociaż się nim nie jest. Jest to działanie nieetyczne i mogące krzywdzić pacjentów, którzy nie orientują się tak dobrze w meandrach wykształcenia osoby, której zawierzyli swoje intymne problemy. Osobom planującym pracę jako seksuolog proponuję raczej udać się na kierunek psychologia, potem ukończyć studia podyplomowe z zakresu seksuologii i psychoterapii, a następnie przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego PTS.

Żmudne, ale znacznie korzystniejsze i dla seksuologa i dla jego pacjentów.

piątek, 24 lipca 2015
Dobre maniery – luksus naszych czasów

Mam poczucie, że zasady dobrego wychowania umarły lub wyjechały za granicę z ostatnimi emigrantami. W Polsce zostali tylko szarzy, biedni, agresywni ludzie, którzy upadlają się chyba z rozmysłem łamiąc reguły stosowane przez ich przodków. Przypadkowe popełnianie tak wielkiej ilości gaf wydaje mi się niemożliwe, toteż podejrzewam tych osobników o działanie z premedytacją i… zapałem godnym lepszej sprawy. Zanim więc zacznę postulować wprowadzenie przedmiotu „savoir vivre” do szkół, obowiązkowych szkoleń w miejscach pracy, zanim uczynię to hasłem na sztandarach partii/ kościoła/ NGO, zdecyduję się napisać ten skromny tekst. Poniżej przedstawiam zestaw dość praktycznych reguł, których przestrzeganie ułatwia życie. Przytaczane przykłady sytuacji poglądowych są jak najbardziej autentyczne.

Chodzenie, bieganie, wymijanie

Coraz częściej zdarza mi się dostrzegać jak osoby w wąskich przejściach wykonują specyficzny taniec usiłując się wyminąć. Zazwyczaj „wygrywa” ta cięższa i bezczelniejsza z osób. Tę i podobne sytuacje rozwiązuje pamiętanie o bardzo prostej zasadzie: w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Tak, nawet tych, którzy wrócili ze zmywaka w Anglii. Zasada poruszania się prawą stroną ma liczne implikacje. Na przykład takie, że idąc chodnikiem należy się trzymać blisko prawego krawężnika, a nie iść falangą. Nie, to naprawdę nie jest przejaw siły grupy jeśli zajmuje się całą szerokość. Zupełnie nie rozumiem też manewru polegającego na zbliżaniu się do środka ścieżki z wysuniętym łokciem tylko po to, by za chwilę ostentacyjnie narzekać, że się zostało potrąconym przez przechodnia z naprzeciwka. Równie kiepskim pomysłem jest nagłe wyrzucanie ręki w lewo żeby akurat pokazać coś niecierpiącego zwłoki. Może dlatego mama mówiła, że nie należy pokazywać palcem? Ruch na ścieżce powinien być także przewidywalny. Doprawdy nie mam pojęcia co miała na myśli mamusia, która nagle zaczęła prowadzić wózek wężykiem zahaczając przy okazji o ścieżkę rowerową. Jak można tak bardzo nienawidzić własnego dziecka? Ruch prawostronny dotyczy osób spacerujących, biegaczy, rowerzystów i aut. Naprawdę łatwo to zapamiętać, a wtedy i z wymijaniem nie będzie problemu.

Schody do nieba

Zdecydowanie się na przemieszczanie się konkretną stroną popłaca także przy korzystaniu ze schodów ruchomych. Otóż stojąc na ruchomych schodach również warto trzymać się prawej strony, tak by spieszące się osoby mogły przejść po lewej. Nie wiedzieć czemu ludzie stają najchętniej na samym środku tych schodów. Obowiązkowo z rozstawionymi szeroko stopami oraz rączkami pod boczki i łokciami na boki. Jeśli jadą z kimś, to obowiązuje kanon całowania się z tą osobą i to najlepiej przez cały czas trwania jazdy. Im więcej śliny i dźwięków, tym lepiej. Prawdopodobnie ci jadący w górę konkurują w tej dziedzinie z tymi jadącymi w dół, ale jako że kończą bieg na zupełnie różnych piętrach, nieszczęśliwie nie udaje się rozstrzygnąć kto wygrał. Dobrą strategią jest także unikanie używania wulgaryzmów podczas jazdy schodami (i czymkolwiek innym). Osobiście byłam świadkiem jak pewien klient krzyczał za kobietą „to się, kurwa, naprawiaczka świata znalazła” tylko dlatego, że ta śmiała go wyprzedzić. Na szczęście ukucie tak wyrafinowanej odpowiedzi zajęło mu kilka sekund, więc pani zdążyła dawno już przejść i tej riposty nie usłyszała. Życie jest niesprawiedliwe, więc usłyszałam ją ja. Zresztą, wychowywanie innych na ulicy to niezbyt dobra misja. Kiedyś na tych samych schodach dziewczyna zwróciła mi uwagę, że nie powiedziałam „przepraszam”, a ją wymijam. Nie wzięła niestety pod uwagę, że tego słowa nie usłyszała podczas moich trzech prób, ponieważ zajęta była rozmową.

Wychodzenie

Jakiś czas po tym, gdy się już gdzieś wejdzie lub wjedzie przychodzi taki moment, że trzeba to miejsce także opuścić. Niestety, nawet to sprawia problem. Z niejasnych przyczyn (emigracja?), podobnie jak w przypadku znajomości zasady ruchu prawostronnego (powtarzanie matką nauki), wyginęła w Polsce populacja ludzi wiedzących, że pierwszeństwo mają wychodzący. Jest zresztą dość prawdopodobne, że była to dokładnie ta sama populacja. Pod ich nieobecność doszło w Polsce do kompletnego odwrócenia tej zasady. Byłam świadkiem jak pewna starsza pani miała pretensje, że ludzie wychodzą zamiast wpuścić ją do środka. Na marginesie, starsi ludzie są obecnie bardzo agresywni, szczególnie w środkach komunikacji publicznej. Osoby, którym trudno sobie wyobrazić, że naprawdę nie jest tak, że to oni zawsze mają pierwszeństwo przy drzwiach, proszę o pomyślenie sobie, że jeśli przepuścicie wychodzących, to zostanie więcej miejsca w środku. Dla was, tylko dla was.

Bardzo złe wrażenie robi także demonstratywne i agresywne krzyczenie „przepraszam” tylko po to, żeby wychodzący wpuścili wchodzącą. Tutaj specjalne pozdrowienia dla pani wchodzącej do sieciówki odzieżowej kilka dni temu, która zachowała się w ten sposób, a w dodatku pomyliła wózek dziecięcy z taranem kiedy jednak ci głupi zagraniczni turyści nie zeszli jej z drogi.Zasada pierwszeństwa wychodzących obowiązuje także w autobusach. Naprawdę. Zupełnie też nie ma potrzeby wpychania się do drzwi przed osoby, które stoją przed nimi dłużej i również czekają na wejście.

Zdaję sobie sprawę, że piszę o kraju, w którym żyją potomkowie Sarmatów i który buntował się przeciwko reżimom. Teraz, przy pełnych półkach sklepowych i bardziej zakamuflowanej represji, ten sam potencjał trwoniony jest na wywalczenie lepszego miejsca na chodniku, schodach, w autobusie.

A szkoda.

23:45, wildfemale
Link Komentarze (3) »
środa, 22 lipca 2015
Testy psychologiczne dla przyszłych lekarzy?

Kilka dni temu wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podczas debaty "Humanizacja medycyny" zaproponowała by podczas rekrutacji na studia medyczne poszerzyć kryteria przyjęcia kandydata o rozmowę kwalifikacyjną lub testy psychologiczne. W środowisku zawrzało, a tymczasem ja chciałabym się chłodno przyjrzeć zasadności takiego pomysłu lub jej brakowi.

Lekarze generalnie nie mają dobrej prasy. Społeczeństwu wmówiono, że można od nich żądać różnych rzeczy, zwykły człowiek lekarzowi nie ufa, zaś samych lekarzy wtłacza się w system, w którym nie decydują, ale wyciąga się od nich konsekwencje ewentualnych błędów. Lekarz jest także jednym z nielicznych (jedynym?) zawodów, w którym za jeden czyn można stawać przed sądami trzech instancji jednocześnie. Lekarz to zawód zaufania publicznego.

Nie dziwi zatem, że debata na temat rekrutacji na studia medyczne wywołuje tak silne emocje. Podobnie nie zaskakuje, że minister zdrowia zajmuje stanowisko w tej sprawie. Tylko czy słuszne? Przede wszystkim, zaskakuje brak podobnej dbałości o rekrutację na kierunek psychologia. Czemu to "testy psychologiczne" (jakie?) mają być bardziej odpowiednie w rekrutacji na studia medyczne niż psychologiczne? Nie wiadomo także, dlaczego pani wiceminister skupiła się jedynie na zawodzie lekarza. Co z innymi jak pielęgniarki czy położne? Czy w ich zawodzie nie potrzeba empatii i kompetencji psychologicznych? Przecież ich kontakt z pacjentem jest często bliski, fizyczny, może być intensywniejszy czy intymniejszy niż relacja z lekarzem.

Pani wiceminister wspomina także o roli "opiekuna naukowego studenta", który ma sprawować nad nim rodzaj mentoringu, zapoznawać się z wynikami egzaminów, ale i sposobem, w jaki adept medycyny odnosi się do pacjenta. Powstaje pytanie, czy pani wiceminister sądzi, że tacy opiekunowie funkcjonują, czy też dopiero zamierza takich powołać (i wynagradzać)? Pod względem realiów studiów, kierunek medycyna nie różni się bardzo od innych. Studenci uczęszczają na wykłady, seminaria, ćwiczenia, mają kontakt z pacjentami, odbywają praktyki wakacyjne. O opiekunach naukowych jednak nikt na takich studiach nie słyszał. Student medycyny nie ma nawet promotora, gdyż studia te nie kończą się pisaniem pracy. Mimo protestów, ministerstwo zdrowia zniosło staż podyplomowy, który trwał rok i służył praktycznej nauce zawodu. Bardziej istotne stało się ograniczanie kosztów i staż został zlikwidowany. Tymczasem to właśnie w tym okresie taki opiekun-mentor miałby największą rację bytu. Ponadto, czy aby już pracujący lekarz, który nie przechodził rozmów/ testów kwalifikacyjnych, ma kompetencje do uczenia własnego studenta kontaktu z pacjentem?

Kolejną kwestią pozostaje to, kto miałby przeprowadzać ten element rekrutacji i jak zunifikować kryteria jego oceny. Rodzi się bowiem podejrzenie, że taki "test" stanie się elementem podatnym na korupcję. Obecny system rekrutacji na studia jest bardzo przejrzysty. O dostaniu się na medycynę, podobnie jak inne kierunki, decydują wyniki zdawanej zewnętrznie matury z odpowiednich przedmiotów. Jest to sytuacja znacznie korzystniejsza niż funkcjonujące niegdyś egzaminy wstępne przeprowadzane przez uczelnię. Trudno mi sobie także wyobrazić, że np. dziekan wraz z resztą komisji będą rozmawiać z każdym z kilkuset kandydatów osobno. Przy założeniu, że komisja poświęca każdemu tylko 10 minut i nie robi sobie przerw, proces taki trwałby przeszło dwie doby. A jak tu poznać człowieka przez 10 minut? Czy w godność zawodu lekarza nie godzi przeprowadzanie na niego swoistego "castingu"? I wreszcie, czy naprawdę spodziewamy się, że maturzysta wejdzie do pokoju i powie "chcę to robić dla kasy, jestem pazerną gnidą, nie obchodzi mnie drugi człowiek"?

Zatem drugim rozwiązaniem pozostają wymieniane przez wiceminister "testy psychologiczne". Nie mam jednak jasności, czy pani minister orientuje się, że jeśli mowa o narzędziach psychologicznych, to posługiwać się nimi ma prawo jedynie psycholog, w dodatku dobrze by było aby był to psycholog doświadczony w stosowaniu własnego narzędzia. Wówczas faktycznie możemy powiedzieć o prawidłowym badaniu. Kwestionariusz taki powinien spełniać tzw. kryteria dobroci, czyli być trafny, rzetelny, standaryzowany, posiadać normy i być zaadaptowany do polskich warunków. Innymi słowy, szukamy narzędzia, którego stworzenie zajęło lata i było żmudnym, wieloetapowym procesem. Nie ma w Polsce zbyt wielu takich kwestionariuszy. Na marginesie warto wspomnieć, że aby uniknąć zarzutów o dyskryminację, test taki powinien także być "culture free", czyli kultura w jakiej wychował się badany nie powinna wpływać na uzyskane przez niego wyniki. Wychodzi na to, że musiałaby zapaść jakaś centralna decyzja dotycząca tego, jakie testy wykorzystuje się w procesie rekrutacji. Nie jest dla mnie także jasne, czy testy administrować (a potem sprawdzać!) mają pracownicy zakładów psychologii uczelni medycznych czy jakaś niezależna zewnętrzna komisja. A skoro w grę wchodzi powołanie nowej komisji, to co z postulatem ograniczania kosztów? Ponownie nasuwa się także kryterium czasu, trudno sobie bowiem wyobrazić podanie kandydatowi testu trwającego 10 minut, musiałoby to trwać jeszcze dłużej niż rozmowa.

Zatem czy te testy są miarodajne? Tak, o ile spełniają wyżej wymienione kryteria dobroci i... są interpretowane w kontekście zebranego uprzednio wywiadu, czyli trwającej około godziny rozmowy w cztery oczy. W tym momencie powołanie całego niezależnego komitetu wydaje się nieodzowne i plan oszczędzania na dobre bierze w łeb. W tym momencie nawet najcierpliwszy czytelnik serwisów informacyjnych zaczyna zadawać sobie pytanie, czy aby propozycja dodatkowego kontrolowania lekarzy nie jest aby kolejną nierealną zagrywką pod publiczkę podobną do wprowadzania pakietu onkologicznego. Wracając jednak do testów, poważne wątpliwości budzi także zasadność założenia, że wyniki uzyskane przez 19-latka będą odpowiadać podejściu człowieka w trzeciej dekadzie życia, który będzie kończył studia medyczne bogatszy o wiedzę merytoryczną, ale także świadomy realiów wykonywania tego zawodu (dzięki zajęciom praktycznym z programu studiów). Przecież kandydat na studia to człowiek w późnej adolescencji, najczęściej skory do nauki, podatny na kształtowanie, ale także mający co najwyżej jakieś wyobrażenie na temat tego jak wygląda praca lekarza, a nie realne doświadczenia w tym zakresie. Jak zatem wyniki testu można ekstrapolować na realne zachowanie przy łóżku pacjenta? Wciąż do rozstrzygnięcia pozostaje także to, co ten test psychologiczny ma mierzyć. Empatię? Cechy osobowości? Jeśli tak, to według jakiej koncepcji?

Wreszcie, czy testy w ogóle są potrzebne? Nierzadko lekarz, o którym koledzy po fachu wiedzą, że posiada mierną wiedzę, jest wychwalany przez pacjentów pod niebiosa. Działa poczta pantoflowa, ludzie recenzują lekarzy w sieci na odpowiednich portalach. Staje się zatem całkiem prawdopodobne, że pacjenci zagłosują nogami i do mało empatycznego/ źle się odnoszącego lekarza po prostu nie pójdą. Również sami pacjenci mają różne oczekiwania w stosunku do lekarzy. Istnieją osoby, które oczekują uwagi, wysłuchania, długich rozmów i głaskania po ręce, zaś inni chcą być obsłużeni szybko i konkretnie, pytają o określone rozwiązania, a zainteresowanie emocjami uważają za co najmniej dziwne jeśli nie krępujące. W dodatku, istnieją różne specjalizacje medyczne. Każda z nich ma swoją specyfikę i pewnie różni się zapotrzebowaniem na poziom empatii. Wyobraźcie sobie operującego chirurga, który bardzo, bardzo wczuwa się w ból swojego pacjenta. Przecież on nie będzie w stanie dokonać pierwszego nacięcia! Pediatrzy mają w zasadzie przynajmniej dwóch pacjentów: dziecko (które rozumie świat inaczej niż osoba dorosła) i jego rodzica (często w niepokoju i nieufnego). Niektórzy radiolodzy czy patomorfolodzy w zasadzie nie rozmawiają z pacjentami, bo mają taki charakter pracy, że odpowiednio albo opisują badania obrazowe albo dokonują sekcji zwłok, czy badań śródoperacyjnych. Celowo już nie rozwijam tematu specjalizacji z zakresu psychiatrii, która wymaga szczególnych kompetencji od lekarza. Jednak czy można oczekiwać od maturzysty, że ten już na wstępie określi się, jaką specjalizację chciałby robić? Przecież nigdy wcześniej od kandydatów takich deklaracji nie oczekiwano. Mało tego, co się stanie, jak dana osoba potem tę deklarację zmieni? Będzie musiała przechodzić kolejne testy? Także podczas studiów medycznych funkcjonuje proces selekcji. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś ze studiów rezygnuje mimo że uważane są za tak prestiżowe. Część lekarzy rezygnuje także z pracy z pacjentem, a zamiast tego robi coś innego, np. praca naukowa w laboratorium, przedstawicielstwo w firmie medycznej.

Można odnieść wrażenie, że propozycja wprowadzenia testów jest niczym innym, jak próbą wtłoczenia społeczeństwu do głowy, że w polskiej służbie zdrowia wszystko działałoby świetnie, gdyby nie... lekarze. Oczywiście nieodpowiedni i tacy, którzy nie przeszli certyfikujących ich tajemniczych testów.

Pozostaje jedno pytanie: Kto będzie testował kandydatów na członków komisji testującej? Przecież do tak odpowiedzialnej funkcji też trzeba nie lada predyspozycji.

Bibliografia:

http://www.mp.pl/kurier/123841

http://www.mp.pl/kurier/123945

piątek, 17 lipca 2015
Striptiz męski i kobiecy

Jak często myślicie o striptizie? Ja nieczęsto. Wydawało mi się, że bardzo dobrze wiem jak wygląda, ale nie zastanawiałam się nigdy skąd ta wiedza pochodzi. Po głębszym zastanowieniu wychodzi na to, że z filmów. Męski striptiz obejrzałam po raz pierwszy w życiu dopiero w tym tygodniu. Niemniej jednak najpierw podzielę się kilkoma refleksjami na temat drastycznych, w moim odczuciu, różnic dotyczących striptizu męskiego i damskiego.

Pierwsza różnica dotyczy terminologii. O ile kobiety rozbierające się by podniecić mężczyzn jednoznacznie dokonują striptizu, ewentualne biorą udział w peep show (dawno nie widziałam tego słowa, są w Polsce jeszcze peep showy?), o tyle już mężczyźni dokonują tańca erotycznego. W słowniku występuje słowo "striptizer", ale prawie się go powszechnie nie używa. Amatorki piękna męskiego ciała mogą raczej iść na występy czipendejlsów czy tancerzy erotycznych.

Niejasna jest też motywacja kobiet, które chodzą na takie występy. To znaczy, nieoficjalnie wszyscy wiemy o co chodzi (podniecenie? "wyzwolenie"?), ale oficjalnie kobieta ma iść na występ tancerza po uniesienia niemalże artystyczne (aktywność kory nowej, a nie wzmożony przepływ krwi przez miednicę). On ma ją inspirować do subtelnych fantazji. Klient striptizerki idzie do niej po prostu po podniecenie, chęć realizacji z nią swoim potrzeb seksualnych. W skrytości ducha wszyscy podejrzewamy, że striptizerki są także prostytutkami, ale tak do końca nikt nie wie. Zwłaszcza, że część klubów oficjalnie twierdzić będzie, że te funkcje absolutnie nie są łączone. Natomiast w sąsiedztwie innych klubów z tancerkami znajdziemy tanie pokoje na godziny i raczej nie podejrzewamy, że służą one intymnym tete a tete poświęcanym rozmowom o sztuce tanecznej.

Także technika, czy może lepiej powiedzieć strategia, striptizu jest inna w zależności od płci tańczącego. Od striptizerki oczekuje się, że rozbierze się ona całkowicie. Ewentualnie może zostać w mało (moim zdaniem) gustownych nakładkach na sutki. Nakładek owych dotyczy zresztą "figura taneczna", która nawet doczekała się swojej nazwy - mianowicie tassel twirl. Oczekiwanie od kobiety całkowitej nagości ma swoje głębokie uzasadnienie. Tego właśnie pragną mężczyźni, których wyobraźnia erotyczna jest bardzo konkretna, graficzna. Również sam źródłosłów terminu "striptiz" wskazuje na kuszenie nagością. Striptizerka ma kusić całą widownię, staje się od niej niejako zależna. Jeśli chce otrzymywać napiwki powinna robić to, czego się od niej oczekuje. Nie wybiera sobie także od kogo te napiwki otrzymuje. Natomiast tancerze erotyczni nie rozbierają się całkiem. Moim skromnym zdaniem jest to dobry zabieg. Kobiety także lubią popatrzyć na ładne męskie ciało, ale lubią jednocześnie, gdy coś pozostaje dla wyobraźni. Rozbierający się mężczyzna robi wszystko by nie być od widowni zależnym. Sam wybiera sobie dziewczęta, które go dotkną. Nie łasi się o napiwki w sposób oczywisty, choć na pewno mu na nich zależy. Decyduje się na pracę polegająca na zadowalaniu pań, ale za wszelką cenę tworzy iluzję, że to on zaspokaja własne potrzeby uwodzenia i podobania się kobietom. Dodatkowo, przeciętny mężczyzna jest zazwyczaj silniejszy fizycznie niż przeciętna kobieta. Jeszcze jeden powód by dobrze zbudowany heros dominował. Striptizer epatuje dumą ze swojej profesji, kobieta wstydzi się występu w nocnym klubie.

Kolejną interesującą kwestią pozostaje kanon reakcji widowni na striptiz. Co robią mężczyźni, tak naprawdę nie wiem. Jeśli wierzyć filmom, w ciszy sączą drinka z posępną miną i udają, że nic a nic ich ta kobieta na podium nie obchodzi. Kobiety natomiast są bardzo głośne, inwazyjne, zachłanne, wręcz agresywne. Mam wrażenie, że realizują one w ten sposób skrypt tego, jak wydaje się im, że powinny się zachowywać. Stanowi to swoistą nadkompensację, a może próbę pokrycia zmieszania. W dodatku, istnieje wśród kobiet na widowni jakieś poczucie zobligowania do odczuwania wdzięczności za występ striptizera czy za to, że poprosił właśnie je do tańca. Może to być wpływ różnej socjalizacji kobiet i mężczyzn, ale także psychologiczny efekt tworzenia heurystyki niedostępności przez samego tancerza.

Czuję, że powinnam jeszcze trochę tańców erotycznych obejrzeć, by wzbogacić materiał do analiz;)

Przy pisaniu tego tekstu korzystałam z następujących materiałów:

12 of the sexiest striptease scenes in film - niestety niewiele w tym tekście fragmentów filmów i czytelnik zmuszony jest sam ich szukać na YT

Top 10 movie stripteases

poniedziałek, 13 lipca 2015
Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to bardzo wyświechtane słowo. Podobnie jak "coaching", czy "trener rozwoju osobistego", który nie wiadomo co robi i jakie ma wykształcenie, ale wiemy, że jest dla bogatych i postępowych z dużego miasta. W moim rozumieniu rozwój (czy może być jakiś nasz rozwój nie będący "osobistym"?) to znany od wieków proces, który na szczęście nie jest zarezerwowany dla jakiejś wybranej grupy ludzi. Jest on dostępny wszystkim, a nawet zachodzi dość spontanicznie. Pewnie osoby z wyższym poziomem intelektualnym i młode (dzieci) rozwijają się szybciej, ale nie pomijałabym rozwoju także u innych. Na przykład u mnie;)

Nieoczekiwanie okazało się, że rozwojowe dla mnie są rzeczy, których się najbardziej boję. Przynajmniej taki etap mam teraz w życiu. Gdyby powiedziano mi kilka lat temu, że będę miała na to ochotę, z pewnością postukałabym się w czoło. Na szczęście tylko krowa nie zmienia poglądów. Gdyby mnie zapytać o pierwsze skojarzenie ze słowem "rozwój osobisty", powiedziałabym "psychoterapia". Tymczasem aspekty psychoterapeutyczne odkrywam w zajęciach prowadzonych przez nie-terapeutę i nie mających takiego założenia. Czyżbym sama stała się własnym terapeutą? Nigdy nie spodziewałam się, że stanie się to tak szybko.

Ostatnią sobotę spędziłam na kilkugodzinnym warsztacie improwizacji teatralnych. Zajęcia te miały służyć poprawianiu zdolności do wystąpień publicznych, ale nie z tego względu na nie poszłam. Ideałem z pewnością nie jestem, ale jestem dobrym mówcą i potrafię interesująco zaprezentować zagadnienia z zakresu których jestem ekspertem. Po co zatem inwestować czas i pieniądze w jeszcze jeden warsztat?

Najprostsza odpowiedź brzmi, że miałam ochotę doświadczyć czegoś nowego. I doświadczenie to mile mnie zaskoczyło. Dostałam dużo dobrych emocji od innych, a to nieczęsto się zdarza. Zazwyczaj idąc ulicą mam ochotę rzucać nożami. Tym razem nie poczułam się samotna, okazało się, że w 11-osobowej grupie większość stanowią mężczyźni (co zawsze jest dla mnie miłe), a ponadto, że wszyscy jesteśmy w podobnym wieku (spodziewałam się, że będą osoby dużo ode mnie młodsze). Dodatkowo, osoby prowadzące warsztat umiały stworzyć taką atmosferę, że poczułam się dość swobodnie. Nie zdarza mi się to często. Cóż za idealne warunki do uruchomienia procesu terapeutycznego w czymś, co terapią nie jest. Po raz pierwszy zrozumiałam dlaczego ludzie z problemami chodzą na zajęcia teatralne. Moje zajęcia prowadziły dwie doświadczone improwizatorki, w tym jedna z wykształceniem aktorskim.

Każda kolejna godzina była dla mnie zaskoczeniem. Nie dlatego, że ja mam taki wybitny talent. Ja nawet dobrze nie improwizuję. Tylko, że przy takim poziomie nowości doświadczenia, także moje kryteria oceny siebie złagodniały. A ja zazwyczaj mam dla siebie tak mało współczucia. Celem stało się dla mnie samo ukończenie wyścigu, a nie pierwszeństwo na mecie. Zrobiłam tyle głupich rzeczy, co pewnie przez cały poprzedni rok (życie?) i okazało się, że nadal żyję. Wszyscy żyją, a niektórych nawet to bawi. Bardzo przyjemne doświadczenie.

Nabrałam takiego rozpędu, że w trakcie przerwy obiadowej zdarzyło mi się wyrazić swoje niezadowolenie wprost (wyjątkowo nieprofesjonalna obsługa w fast-foodzie). Poczułam się dobrze. Poczułam więcej kontroli nad własnym życiem. Pracowałam z własnym ciałem, grałam w gry improwizowane i z zaskoczeniem odkrywałam, że coś co dotychczas obserwowałam tylko na scenie w wykonaniu innych znajduje się także w zasięgu moich możliwości. Im więcej mam w sobie naturalności, prawdy, tym bardziej jest to strawne. Ostatecznie innym można dać tylko (aż?) siebie. Niemożliwe jest spełnienie wszystkich oczekiwań na raz. Szczególnie jeśli się te oczekiwania nie do końca dobrze zna. Ba! To otoczenie samo do końca nie wie czego chce i nie zna w pełni swoich motywów.

Gdyby ktoś powiedział mi, że na koniec zajęć będę musiała zagrać improwizowaną scenkę z grupą obcych mi ludzi, najprawdopodobniej nie wróciłabym po przerwie. Tak, jak wprost nie znoszę być oszukiwana, tak tym razem jestem wyjątkowo wdzięczna prowadzącym, że nie uprzedzały nas o tym jak zamierzają te warsztaty kończyć. Poszłam, poćwiczyłam i... przeżyłam. Wykonałam kawał pracy nad sobą. Zauważyłam strategie, do których często się uciekam, kiedy jestem w grupie. Na szczęście, w tym przypadku życzliwość grupy dała mi płaszczyznę na przećwiczenie czegoś nowego. Dałam sobie prawo, by kogoś nie lubić (dwudziestoparoletni gość, który nie wiadomo ile firm uratował pracując jako psycholog;)). Staram się też nie obrazić od razu na cały świat, bo to jest bardzo wygodna strategia, ale niewiele rozwiązuje. Narzuciłam sobie zasadę zaangażowania, czyli tego, że przynajmniej podejmę próbę wykonania proponowanych mi zadań zamiast od razu zakładać, że nie podołam, nie chcę, wstydzę się. Zrezygnowałam ze zniekształcenia poznawczego, że wszyscy inni mają łatwiej/ mniej się boją/ mają więcej doświadczenia w improwizacji niż ja, co było ruchem we właściwą stronę.

Podobnego uniesienia doświadczyłam podczas zajęć z terapeutką tańcem, w których uczestniczyłam kilka miesięcy temu. Również się bałam, ale przełamałam ten lęk, angażowałam się, a w nagrodę tak wiele dostałam w zamian, że ciężko mi było z zajęć wyjść. Podobnie jak w psychoterapii, podczas zajęć tanecznych, czy teatralnych, im więcej się włoży, tym więcej można uzyskać w zamian. Zupełnie jakbym było mi łatwiej pracować, wzruszać się, zbliżać do różnych ważnych wątków kiedy używanie do tego słów jest znacznie ograniczone, albo nie stanowi konieczności. Oczywiście, mam świadomość, że moje uniesienie jest krótkotrwałe i towarzyszy mi poczucie żalu, że nie utrzyma się dłużej. Prawdopodobnie przy następnych tego typu zajęciach znów zacznę z dość wysokim poziomem lęku, ale to tylko znaczy, że powinnam tego robić więcej. Wszystko zanim stało się proste, wcześniej było trudne.

Czy może istnieć piękniejsza motywacja do życia?

poniedziałek, 06 lipca 2015
"Nimfomania, czyli traktat o szale macicznym" - recenzja książki

Książka M. T. D. de Bienville to zaiste osobliwe dzieło i cieszę się, że zostało wydane po polsku, inaczej nie miałabym sposobności się z nim zapoznać. Cieszę się również, że wydano je dopiero teraz, kiedy już mamy wykształconych seksuologów, a nie takich cholernych szarlatanów jak XVIII-wieczny autor tego dziełka. Aż dziw bierze, że pan był lekarzem.
Z podobnej książeczki na temat masturbacji u chłopców po prostu się śmiałam. Czułam się też bezpieczna, ponieważ założyłam, że nikt nie będzie serio traktował takiego fenomenu jak masturbacja u dziewcząt (podobnie jak miłości lesbijskiej). Jakże się myliłam! Wścibski medyk zajrzał pod kołderkę i dziewczętom. I choć brzmi postępowo, nie kryje się ze swym antyklerykalizmem, potępia przemoc i zbyt częste upusty krwi, to zaraz potem przedstawia swoją wersję kuracji, która polega na... rzadszych upustach krwi, głodzeniu, przeczyszczaniu, podawaniu ołowiu (ale nie trującej rtęci), izolowaniu i chlustaniu wodą w twarz. Dobrze, że nie na publicznych chłostach.

Jest to interesujący relikt z zakresu historii medycyny. Między innymi, niezwykle zaskakujące było dla mnie to, że w okresie oświecenia w Europie wciąż żywa była typologia humorów Hipokratesa-Galena. Do Hipokratesa zdaje się nawiązywać i sam podtytuł książki. Szał maciczny kojarzy się bowiem z opisywaną przez niego histerią (hystera- gr. macica), ta jednak była skutkiem braku seksu. Kto wie, czy Hipokrates nie uznałby masturbacji za środek leczenia histerii, ale na to miał wpaść Granville dopiero pod koniec XIX wieku;) Mimo odbywającego się już sekcjonowania zwłok na co i autor się powołuje, wierzono że u kobiet występuje prostata czy pęcherzyki nasienne. Następnie, autor był dostatecznie bystry, by dostrzec upławy u kobiet, a nawet tak bystry by opisywać kobiece nasienie. Prawdopodobnie charakterystyczne dla stylu epoki jest nachalne moralizatorstwo autora. Drażni jego niesamowity narcyzm skrywany pod płaszczykiem skromności. Panny wyleczone to takie, które chciały znajdować się tylko pod jego opieką. Zasadniczo są to przypadki rzadkie, bo namiętność kobieca okazuje się z jakichś względów siłą tak niebezpieczną, że te panny trzeba wiązać, a młodzieńcy nie mają się jak przed ich nagabywaniami bronić. Autor próbuje nawet ingerować w sferę fantazji erotycznych młodych kobiet. Na szczęście w czasach tych nie znano jeszcze psychoterapii, ta działka czekała na zagospodarowanie przez Freuda dwa wieki później. Co zaskakujące, na kartach książki młodzi mężczyźni są niezwykle cnotliwi i niejako bierni w porównaniu z aktywną seksualnością kobiecą. Fakt zaskakujący, gdyż bez względu na epokę zazwyczaj relacje te opisywano dokładnie odwrotnie.

Skłonna bym była podejrzewać, że na kartach książki uwieczniono jakieś problemy psychiczne/ seksualne samego autora, gdyby nie notka od tłumacza zamieszczona na końcu, z której dowiadujemy się, że we Francji dzieło wznawiano wiek po jego pierwszym wydaniu, ponieważ uważano je za wciąż aktualne. Okazuje się zatem, że to nie autor miał jakieś własne ekskluzywne problemy, a raczej takie były czasy. Spróbujmy sobie wyobrazić jak to wpływało na pożycie seksualne w związku małżeńskim.

Inteligentnym namiętnym pannom pozostawało masturbować się w największej tajemnicy.

niedziela, 05 lipca 2015
A jak z Waszym seksem?

Fakt, że dużo myślę o seksie nie jest specjalnie niczym nowym. Myślę o nim zarówno w sposób profesjonalny czy naukowy, myślę ponieważ często na ten temat czytam (a czytam ponieważ dużo myślę i tak krąg ulega naturalnemu zamknięciu), wreszcie też - myślę zupełnie prywatnie jak prawie każdy inny śmiertelnik. I to ostatnie okazuje się być dla mnie najbardziej odkrywcze. Zupełnie jakbym dopiero dowiedziałam się, że i inni o seksie myślą i to być może nawet częściej niż ja.

Mam też poczucie, że świat się jakoś zmienił jeśli chodzi o podejście do seksu. A może, i to by była ta gorsza opcja, świat specjalnie nie uległ zmianie, ale to mnie wychowano w jakiś dziwny sposób i dlatego mam z seksem trudności. Zdeterminowana jestem jednak się z nimi uporać, czemu i ten wpis po części służy.

Seks budzi we mnie różne emocje. Nie tylko te pozytywne. Chociaż wszyscy i wszędzie każą mi się teraz seksem cieszyć, delektować, chełpić. Daleko mi do takiej postawy. Wręcz im bardziej epatowana jestem takim wzorcem, tym mniej mam ochotę go realizować. Niejako mimo tego epatowania seks budzi we mnie pozytywne emocje, ale jak wspomniałam, nie tylko takie. W seksie jest element agresji, który nie zawsze chciałam dostrzegać. Według badaczy istnieje 237 powodów by uprawiać seks, już z tego faktu wynika wręcz nieunikniona konsekwencja, że u średnio rozwiniętej osoby, która rozróżnia więcej niż dwie emocje, seks będzie budził różne uczucia.

Przede wszystkim, seks powoduje lęk. Jak w historii, którą przytoczyła mi niedawno moja matka. Okazało się, że na trasie, którą zazwyczaj biegam spotkał ją, a raczej zajechał jej drogę swoim BMW, jakiś lump z panią towarzyszącą. Oboje byli dziwnie wesołkowaci, co nakazuje podejrzewać, że w grę wchodziły różne substancje sztucznie ten nastrój poprawiające (w końcu istnieje obowiązek cieszenia się, zabawy i nieskrępowanej otwartości). Kierowca BMW bezceremonialnie zapytał, czy mama nie zna jakiegoś miejsca, w którym on mógłby z tą panią towarzyszącą uprawiać seks na łonie natury, bo on zamierza, a akurat nie zna żadnego miejsca. Nie wiadomo dlaczego ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji nie był w stanie poradzić sobie sam, ani dlaczego założył, że napotkana samotnie starsza pani będzie takie miejsca znała lepiej niż on. Klasyczny przykład gombrowiczowskiego zgwałcenia przez uszy, czyli agresji seksualnej. Motyw agresji stanie się jaśniejszy, jeśli dodam, że gdy pan odpowiedzi nie uzyskał, stał się wprost agresywny werbalnie. Mimo szczęśliwie pozytywnego nastawienia do seksu i przy pełnym zrozumieniu chęci bliźniego do uprawiania go na łonie natury, kompletnie nie mogę w sobie skrzesać sympatii do ekspresji seksualnej w takim wydaniu, a nawet uważam, że sympatia ta byłaby tu niewskazana.

Kiedy ja autentycznie odkrywam dopiero swoją głębię emocji związanych z seksem, wydaje się, że wszyscy zrobili to dla siebie znacznie wcześniej, albo może to "ta dzisiejsza młodzież" dojrzewa wcześniej i oni to już dawno zrobili dla siebie, zaś pokolenie przede mną nie zrobiło tego nigdy i... też są szczęśliwi. Może nawet są szczęśliwsi niż ja tkwiąca pomiędzy tymi dwiema generacjami jako świadek i ofiara jakiejś cichej i ukradkowo zachodzącej rewolucji seksualnej. Trafiła mi przypadkiem w ręce książka dla młodzieży, w której główny bohater bez skrępowania dzieli się przemyśleniami o seksie, żartami na ten temat, statusem własnej aktywności seksualnej czy homo-/ biseksualnymi fantazjami erotycznymi niejako mimochodem i w tym samym strumieniu świadomości, który dotyczy odrabiania zadań domowych, relacji z rodzicami czy braku bliskich przyjaciół. Jestem rozdarta, ale nie zszokowana. Nie dziwi mnie, że nastolatek często myśli o seksie. Jeśli uda mu się dożyć zdrowej dorosłości będzie myślał znacznie więcej, choć może w bardziej wysublimowanej formie. Mnie się to w każdym razie szczęśliwie przydarzyło. Zastanawiam się jednak, czy gdybym była matką nastoletniego dziecka, to chciałabym żeby czytało taką książkę. Niby krzywdy sobie tym nie zrobi, bo już własny rozum ma, ale co jeśli taka książka namiesza mu w głowie, wzbudzi jakieś trudne emocje? Co jeśli taki nastolatek jakoś negatywnie wypadnie w porównaniu z bohaterem książki? W dobie spadającego odsetka czytelnictwa ja martwię się, czy książka nie zgwałci hipotetycznego nastolatka przez oczy. Widoczny to znak przewrażliwienia, zwłaszcza, że takie Warsaw Shore przekonuje nas, że czas na przygodny seks jest zawsze i wszędzie. Najlepiej jeśli opory pokonane są alkoholem, a do seksu dochodzi jednorazowo, a już na pewno nie w kontekście jakiejś stabilnej relacji, w której do głosu mogłyby dojść uczucia. Pocieszające, że bohaterowie serii pamiętają o używaniu prezerwatyw, ale jak wiemy i to nie zawsze. I tutaj już jestem autentycznie zszokowana.

Mogłabym się bronić i twierdzić, że takie osoby istnieją tylko na ekranie, że to MTV ich wykreowano, a nawet, że podstawiono im aktorki porno za partnerki, ale to po prostu będzie nieprawda. Tacy ludzie istnieją i jeżdżą ze mną autobusami. Na dodatek nie mają napisane na czole, że tak podchodzą do relacji, skutkiem czego może się okazać, że pewnego dnia zmarnują na kogoś takiego nieco czasu. Dla mnie jest to perspektywa wręcz przerażająca. Przypominam sobie, jak mijałam na ulicy ekipę montującą jakieś rolety i jegomość w dresach chwalił się (żalił?) kolegom (w podobnych dresach) jak to jakaś dziewczyna (jego?) zapytała go czemu "wyruchał wszystkie jej koleżanki". Znakiem czasu jest nie tylko to, że mężczyźni do seksu podchodzą beznamiętnie i nieodpowiedzialnie. Staje się to znakiem firmowym także dziewcząt/ kobiet. Gdzieś w kąt idzie psychodynamiczne rozumienie aktu seksualnego, gdzie mężczyzna musi zastosować nieco agresji i siły, a kobieta ma się mu poddać i ulec co wynika z różnic anatomicznych. Czasy się zdecydowanie zmieniają. Kobiety coraz rzadziej cierpią na pochwicę, co akurat jest bardzo dobrą wiadomością (dla kobiet i mężczyzn). Dochodzi do odwrócenia ról i to kobiety mogą aktem seksualnym mężczyznę zdominować, wykorzystać (jak Ermakowa seks oralny z Borisem Beckerem, albo dziewczęta Charliego Mansona wykorzystujące odwracanie uwagi seksem podczas kradzieży w "Aquariusie"), a potem go upokorzyć mówiąc, że nie spisał się jak należy (vide każdy artykuł Cosmopolitan;) ).

I wreszcie, im bardziej zagłębiam się w rozważania czy nastąpił jakiś pokoleniowy skok, czy zmiana w podejściu do seksu, tym bardziej się gubię i zapętlam. Zważywszy na przykład, że taki "Aquarius" osadzony jest w latach 60. XX wieku, a widzimy w nim komunę, w której dzieci, kobiety, a przede wszystkim seks jest uwspólniony. Nie ma zatem pojęcia wyłączności czy zazdrości seksualnej. Stałym, i jak najbardziej akceptowanym, elementem popkultury jest także pewien iście koprolaliczny fragment ścieżki dźwiękowej musicalu "Hair" zawierający dość przypadkowe zestawienie słów związanych z seksem. Tylko skoro tabu seksualne łamano już od półwiecza to jak to się stało, że zostało jeszcze coś do łamania i jakieś granice do przekroczenia? Od udzielenia odpowiedzi na to pytanie oddala kolejna historia przytoczona mi przez matkę. Któregoś wieczora ujawniła mi ona tajemnicę obrażenia się na jedną ze swoich koleżanek. Otóż ta starsza pani (pokolenie starsza od pokolenia moich rodziców) razu pewnego zapytała moją mamę mimochodem "A jak tam z twoim seksem?" Niestety, nie udało mi się dowiedzieć co takiego moja rodzicielka odpowiedziała, ale z pewnością poczuła się tak urażona, że kontakt przerwała. Jej wybór. Zaskakuje mnie tego rodzaju zainteresowanie seksem bliźnich u starszej pani o bardzo prokościelnych sympatiach. Czyżby przelała ona swoją niespełnioną seksualność na agape do Jezusa czy może na kontrolowanie seksualności bliźnich? Naturalnie nie należy też zapominać, że jak to starsza pani, może mieć zaniki w mózgu, a szczególnie jego płatach czołowych odpowiadających za kontrolę impulsów. Może stąd niedyskretne pytania?

Póki co doświadczam seksu na jakimś zupełnie mi dotąd nieznanym poziomie. Dopuszczam do świadomości bardzo różnorodne (a nie tylko czarno-białe) emocje z nim związane, co samo w sobie nie jest fenomenem złym, a jedynie nowym. Mam nadzieję, że ostatecznie na tej burzy emocji skorzystam i że jedynie wzbogaci ona moją seksualność.

A jak tam z Waszym seksem?